HTML

Fiatalok Tőzsde Klubja

Friss topikok

[FTK] Tőzsdei Alapok 01 - Mi is a "tőzsde" pontosan?

2013.04.10. 13:59 FiatalokTőzsdeKlubja

   

181048_419662978127676_344534901_n.jpg  A Fiatalok Tőzsde Klubja induló sorozatában igyekszem bemutatni mindenkinek fiatalos nyelvezettel, egyszerű példákkal, hogy miről is szól pontosan a tőzsdézés világa. Igyekszem teljesen az alapoktól kezdeni és megpróbálok minden lényeges információra kitérni, éppen ezért az első cikkemben csupán arról fogok írni, hogy mi is egyáltalán a tőzsde. Előre elnézést kérek a tapasztaltabbaktól a néhai "buta" megfogalmazásért, de emlékszem, amikor én vágtam bele először, akkor én sem a profikat kerestem... Kezdjünk is hát bele...:

   A tőzsde nemes egyszerűséggel, egy szóval jellemezhető: PIAC. Ez a piacok ásza, ahol rengeteg "termék" vásárolható, adható, azaz kereskedhető. Így, az első "tőzsde" végülis akkor alakult ki, amikor maga a cserekereskedelem is. Akkor miért nem egyszerűen piacnak nevezik? Azért, mert sajnos nem ennyire egyszerű a dolog. Többféle tőzsde létezik, attól függően, hogy MIVEL KERESKEDNEK rajta, azaz az adott piacon. Csak nagy vonalakban, ilyenek például a következő termékek:

- Részvények ( OTP, MOL stb. vállalati részvények )

- Devizák ( euró, forint, dollár, stb. stb. )

- Különféle áruk ( arany, ezüst, kávé, olaj, cukor, gyapot stb. )

- Egyéb kötvények, pénzpiaci termékek és az alap termékekre épített pénzügyi termékek,  ( pl.: certifikát ), de most még ne bonyolítsuk a dolgokat, ez a három termék az alap. 

   Régebben a tőzsdéket ténylegesen úgy kellett elképzelni, mint ahogy az némely filmben is látható... Személyesen cseréltek gazdát a részvények, az áruk és nyersanyagok. Manapság ez már leegyszerűsödött, a kereskedés helytől függetlenné, virtuálissá vált és ennek köszönhetően sokkal több lett a pénzpiaci szereplő is. A tőzsdei kereskedésbe BRÓKER-ek segítségével léphetünk be, azaz olyan szereplőkkel, közvetítőkkel, akiknek közvetlen hozzáférése van az adott piachoz. Brókerből is természetesen többféle létezik, erre is kitérünk majd egy következő cikkben ( pl.: van olyan, aki nem az adott piacon kereskedik, csak egy általa létrehozott virtuális, tőzsdei mozgást lekövető felületen..az ilyen brókerek általában elég veszélyesek, hogy miért, arról majd a későbbiekben... ). A tőzsde legfontosabb ismervei, a szabályozott keretek közötti működés, illetve a nyílt árfolyam alakulás. Azaz az eladók és vevők találkoznak szabályzott keretek közt. Ha a vevők vannak túlsúlyban akkor emelkednek az árak, ha az eladók, akkor pedig csökkennek. Ezt a legegyszerűbb elképzelni egy egyszerűsítéssel: Ha valamit nagyon sokan akarnak eladni, azaz GYAKORI, sok van belőle a piacon, ami megvehető, akkor nem ér sokat, kevés az értéke és minél több van annál jobban csökken ( mert könnyebben található belőle kedvezőbb, olcsóbb ajánlat ), illetve ha valami nagyon ritka, nagyon kevesen akarják eladni és sokan szeretnének venni belőle, azaz KERESETT, akkor természetesen annak az értéke is növekszik. 

  A kereskedéshez nincs máshoz szükségünk, mint egy éles számlára, egy brókercégre és a brókercég által biztosított virtuális felületre, na meg persze szaktudásra és tapasztalatra. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy maguktól próbálják elsajátítani a tőzsdei kereskedés fortélyait, ennek 90%-ban az a vége, hogy elveszítik pénzüket. E probléma megoldására léteznek manapság oktató cégek, akik segítenek felkészülni, személyes stratégiát, technikát kialakítani azért, hogy biztosan sikeres tőzsdei kereskedő lehess. Ha érdekel a tőzsde világa és szeretnél gyorsan fejlődni, biztosan használható tudást és eszközöket kapni, akkor keress engem nyugodtan az elérhetőségeimen. 

ÖSSZEFOGLALÁS: Ebben a cikkben megtudtuk tehát, hogy a Tőzsdét egy piacként képzelhetjük el, ahol különféle termékek, áruk cserélnek gazdát egymással és azt is vázlatosan, hogy hogyan is tudunk mi is bekapcsolódni, illetve, hogy mi határozza meg alapvetően a tőzsdei árakat. Egyelőre ennyi, a következő cikkben az egyes tőzsdék, illetve a kereskedhető áruk részletezésével, bemutatásával fogok foglalkozni, addig is minden jót! :)


írta: Pásztor Ádám

Facebook: http://www.facebook.com/fiataloktozsdeklubja

E-mail: fiataloktozsdeklubja@gmail.com

1 komment

Címkék: alapok miskolc bemutató fiatalok tőzsde klubja bróker pásztor ádám tőzsdei alapok fiatalok tőzsde klubja

A bejegyzés trackback címe:

https://fiataloktozsdeklubja.blog.hu/api/trackback/id/tr295214722

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

X5Z4 2013.04.26. 14:19:56

Azért nem az ebroker a legolcsóbb a hazai tőzsdére. Érdemes megnézni a Random Capital honlapját, ott van demo számla, de szerte az országban lehet számlát nyitni. www.randomcapital.hu www.tozsdezz.hu
süti beállítások módosítása